LM2596S-12
Mfr.Part #
LM2596S-12
Manufacturer
UTD Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
STEP-DOWN TYPE -40~+125@(TA) 1 S
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Min Output Voltage :
12V
Base Part Number :
LM2596
Max Output Voltage :
12V
Packaging :
Tube
Width :
8.64mm
Non-RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
40V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Input (Max) :
40V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Max Output Current :
3A
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
12V
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
1
Min Supply Voltage :
4.5V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Frequency :
150kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Contains Lead
Efficiency :
90 %
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e0
Nominal Output Voltage :
12V
Current - Output :
3A
Package / Case :
Surface Mount
Datasheets
LM2596S-12
5 Terminals 5-Pin LM2596 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 3A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2596S-12 Overview
A Tube package is used in this voltage regulator to optimize performance. In this voltage regulator, 5 terminations are present. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. 1 outputs of voltage regulator are configured. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 3A output current. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 40V. Due to its 235 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 24V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. As a member of the LM2596 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 12V volts. During switching regulator operation, 5 pins are used. Ideally this switch regulator should have an output voltage of about 12V at the very least. A maximum output current of 3A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 12V as its maximum output voltage. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER® family. In order to ensure reliable performance, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4.5V V is required. There is a maximum input voltage of 40V that DC DC switching regulator can operate from. With a frequency of 150kHz, dc to dc voltage regulator has high accuracy.
LM2596S-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
5 pins