LM2594M-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2594M-12
Manufacturer
UTD Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SOP-8 DC-DC CONVERTERS ROHS
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Length :
4.9mm
Operating Supply Voltage :
40V
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Input Voltage-Nom :
12V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
40V
Pbfree Code :
No
Min Output Voltage :
12V
Mount :
Surface Mount
Function :
Step-Down
ECCN Code :
EAR99
Topology :
Buck
Nominal Output Voltage :
12V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
LM2594
Width :
3.9mm
Max Output Current :
500mA
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Switching :
150kHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
12V
Number of Terminations :
8
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Efficiency :
88 %
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
8
Synchronous Rectifier :
No
Datasheets
LM2594M-12
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators UTD Semiconductor LM2594M-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Base Part Number:LM2594, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Number of Pins:8, LM2594M-12 pinout, LM2594M-12 datasheet PDF, LM2594M-12 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators UTD Semiconductor LM2594M-12 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
8 Terminals 4.5V 8-Pin LM2594 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
LM2594M-12 Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. In this voltage regulator, there are a total of 8 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. The operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ when the voltage regulator 12v is in operation. This DC-DC switching regulator has a switching frequency of 150kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V. Voltage regulator has a maximum input voltage of 40V. 235 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V. The LM2594 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can produce is 12V volts. There are 8 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. There should be at least a 12V volt output voltage for this switching regulator in order to make it work properly. The maximum output current reaches 500mA A to meet the switching regulator operation requirements. As a member of the SIMPLE SWITCHER® family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. 40V is the supply voltage for this DC-DC switching regulator.
LM2594M-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
8 pins
Operating supply voltage of 40V