LM25101AMRX/NOPB
Mfr.Part #
LM25101AMRX/NOPB
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
LM25101 3A, 2A AND 1A HIGH VOLTA
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Gate Drivers
Supply Current-Max :
3mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 22 hours ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
High Side Driver :
yes
Voltage - Supply :
9V~14V
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Thickness :
1.48mm
Fall Time (Typ) :
8 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
LM25101
Mounting Type :
Surface Mount
Driven Configuration :
Half-Bridge
Turn On Delay Time :
4 ns
Height :
1.7mm
Number of Drivers :
2
JESD-609 Code :
e3
Rise / Fall Time (Typ) :
430ns 260ns
Width :
3.9mm
Turn On Time :
0.056 µs
Turn-Off Delay Time :
4 ns
Rise Time :
8ns
Number of Pins :
8
Gate Type :
N-Channel MOSFET
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Peak Output (Source, Sink) :
3A 3A
Channel Type :
Independent
Propagation Delay :
26 ns
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Turn Off Time :
0.056 µs
Input Type :
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
100V
Length :
4.89mm
Logic Voltage - VIL, VIH :
2.3V -
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Peak Current Limit-Nom :
3A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Datasheets
LM25101AMRX/NOPB
Introducing Gate Drivers National Semiconductor LM25101AMRX/NOPB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LM25101, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Package / Case:8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, LM25101AMRX/NOPB pinout, LM25101AMRX/NOPB datasheet PDF, LM25101AMRX/NOPB amp .Beyond Gate Drivers National Semiconductor LM25101AMRX/NOPB ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LM25101AMRX/NOPB
Gate Drivers National Semiconductor LM25101AMRX/NOPB Overview
The Gate Drivers National Semiconductor LM25101AMRX/NOPB is a versatile high-voltage driver designed for superior performance in demanding applications. This integrated circuit ensures robust operation with its ability to handle high current loads up to 3A efficiently. Manufactured by National Semiconductor, a leader in power management technology, this driver integrates advanced features for enhanced system reliability and power efficiency. It is ideally suited for driving high-power MOSFETs and can be used in a variety of industrial and commercial applications, providing a reliable solution for high-speed switching and advanced gate control.