LM185BYH-2.5
Mfr.Part #
LM185BYH-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-46-2 Metal Can
Description
IC VREF SHUNT 1.5% TO46-2
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Output Voltage :
2.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Output Type :
FIXED
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Number of Pins :
2
Max Output Current :
20mA
Mounting Type :
Through Hole
Current - Cathode :
20μA
Tolerance :
±1.5%
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
LM185
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Pin Count :
2
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
TO-46-2 Metal Can
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Min Output Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
Max Output Voltage :
2.5V
Reference Type :
Shunt
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Outputs :
1
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Trim/Adjustable Output :
Datasheets
LM185BYH-2.5
-55°C~125°C TA Fixed PMIC LM185 TO-46-2 Metal Can
LM185BYH-2.5 Overview
There is a handy package TO-46-2 Metal Can used in this program.Shunt control is used to control the part as a voltage reference.An external package of Tube encloses the voltage reference ic.Terminations with various functions 2.Voltage measurements with a tolerance of ±1.5%.An analog IC TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE is coupled to the voltage reference ic.The output voltage 2.5V is determined by test statistics.The output should be 1.Input can be entered on a Fixed form.It contains 2 pins.Pins 2 are settled in the part.If you are designing a PCB that requires a high level of precision, Through Hole is available.Within -55°C~125°C TA range of work.The search term "LM185" will return other relevant parts.Applicable to Through Hole applications.The voltage reference ic cannot output more current than 20mA in this case.The maximum output voltage of this voltage reference ic is 2.5V.Cathode currents should be 20μA in most cases.Its lowest output voltage is 2.5V.
LM185BYH-2.5 Features
±1.5% Tolerance
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
LM185BYH-2.5 Applications
There are a lot of Texas Instruments
LM185BYH-2.5 Voltage Reference applications.
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters