LLS1H562MELB
Mfr.Part #
LLS1H562MELB
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Stock
124
In Stock :
124
Diameter :
30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
1.58mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
5600µF
Ripple Current @ High Frequency :
3.9445A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.43A @ 120Hz
Ripple Current :
3.43A
Lead Pitch :
10mm
Published :
2009
Datasheets
LLS1H562MELB
Nichicon LLS1H562MELB
LLS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.43A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In