LKS2A472MESC
Mfr.Part #
LKS2A472MESC
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
4700µF
17 Weeks
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Length :
45mm
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Pins :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
4.3A
Diameter :
35mm
Datasheets
LKS2A472MESC
Nichicon LKS2A472MESC
LKS 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In