LKS1H123MESB
Mfr.Part #
LKS1H123MESB
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
2.32379mA
Capacitance :
12000µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
0.3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Diameter :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Length :
50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
4.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LKS1H123MESB
Nichicon LKS1H123MESB
LKS 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In