LK162-12-R-V
Mfr.Part #
LK162-12-R-V
Description
LCD MODULE 32 DIG 16 X 2 RED
Outline L x W x H :
80.00mm x 36.00mm x 28.82mm
Voltage - Supply :
9V~15V
Operating Supply Voltage :
15V
Backlight :
LED - Red
Dot Size :
0.55mm Wx0.65mm H
Display Type :
LCD - Monochrome
Length :
80mm
Background Color :
Black
Viewing Area :
56.20mm L x 11.50mm W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Backlight Type :
LED
Operating Temperature :
0°C~50°C
Interface :
I2C, RS-232, TTL
Width :
36mm
Character Size :
5.55mm Hx2.95mm W
Text Color :
Red
Height :
27.5mm
LK162-12
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
LK162-12-R-V
Matrix Orbital LK162-12-R-V
    CABLE DB9 TO FLOPPY HEADER
    POWER CABLE 12V
    POWER CABLE 5V