LK1608120K-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LK1608120K-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
12μH
Packing Method :
Tape, Paper
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Depth :
950μm
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Lead Free :
Lead Free
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Q @ Freq :
35 @ 2MHz
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Shielded
Special Feature :
MULTI LAYER
Published :
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
35
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
10mA
Type :
Multilayer
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
2MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
LK
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5mA
Datasheets
LK1608120K-T
TAIYO YUDEN LK1608120K-T
LK1608120K-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD