LK162-12-GW-V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LK162-12-GW-V
Manufacturer
Matrix Orbital
Description
LCD MODULE 32 DIG 16 X 2 WHT/GRY
Manufacturer :
Matrix Orbital
Product Category :
Character Format :
5 x 8 Dots
Width :
36mm
Backlight Type :
LED
Min Operating Temperature :
0°C
Display Type :
LCD - Monochrome
Height :
27.5mm
Outline L x W x H :
80.00mm x 36.00mm x 28.82mm
Background Color :
White
Number of Characters :
32
Length :
80mm
Character Size :
5.55mm Hx2.95mm W
Published :
Series :
LK162-12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
9V~15V
Dot Size :
0.55mm Wx0.65mm H
Display Format :
16 x 2
Backlight :
LED - White/Gray
Operating Temperature :
0°C~50°C
Viewing Area :
56.20mm L x 11.50mm W
Max Operating Temperature :
50°C
Text Color :
Gray
Lead Free :
Lead Free
Interface :
I2C, RS-232, TTL
Operating Supply Voltage :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
LK162-12-GW-V
Matrix Orbital LK162-12-GW-V
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    COMMUNICATION/POWER CABLE
    CABLE MINI USB INTERNAL
    CABLE DB9 TO FLOPPY HEADER
    POWER CABLE 12V
    POWER CABLE 5V