LK1608R27K-TV
Mfr.Part #
LK1608R27K-TV
Description
FIXED INDUCTOR SMD
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AEC-Q200
Inductance :
270 nH
Current Rating (Amps) :
100 mA
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Q @ Freq :
15 @ 25MHz
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
136MHz
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Multilayer
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Datasheets
LK1608R27K-TV
LK1608R27K-TV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TAIYO YUDEN stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD