LK1608R10M-T
Mfr.Part #
LK1608R10M-T
Description
FIXED IND 100NH 150MA 350MOHM SM
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
150mA
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Special Feature :
MULTI LAYER
Factory Lead Time :
13 Weeks
Test Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
150mA
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
240MHz
Inductance :
100nH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
15 @ 25MHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Military Standard :
Not
Depth :
950μm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape, Paper
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
DC Current :
150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
LK1608R10M-T
TAIYO YUDEN LK1608R10M-T
LK1608R10M-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD