LK16086R8M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LK16086R8M-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 10MA 1.3 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Test Frequency :
4MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Depth :
950μm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Inductance :
6.8μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Packing Method :
Tape, Paper
Number of Terminations :
2
Special Feature :
MULTI LAYER
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Current :
10mA
Type :
Multilayer
Height :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Halogen Free :
Halogen Free
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Core Material :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
10mA
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
35 @ 4MHz
Number of Functions :
1
Military Standard :
Not
Shielding :
Unshielded
Series :
LK
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
10mA
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
LK16086R8M-T
TAIYO YUDEN LK16086R8M-T
LK16086R8M-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD