LK1608330K-T
Mfr.Part #
LK1608330K-T
Description
FIXED INDUCTOR SMD
0603 (1608 Metric)
DC Resistance :
2.95 Ω
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Packing Method :
TR
Shielded :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
2.2Ohm Max
Number of Terminals :
Ferrite
Product Status :
Obsolete
Shielding :
Shielded
Type :
Multilayer
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Ratings :
Material - Core :
Test Frequency :
100 MHz
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Height :
0.8 mm
Rated Current-Max :
0.05 A
Special Feature :
Multilayer
Supplier Device Package :
Package Length :
1.6 mm
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Features :
Pbfree Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Tolerance :
±10%
Inductance :
33 µH
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 mA
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
RECTANGULAR PACKAGE
Package Width :
0.8 mm
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Datasheets
LK1608330K-T
LK1608330K-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TAIYO YUDEN stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD