LK1608270K-T
Mfr.Part #
LK1608270K-T
Description
FIXED INDUCTOR SMD
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Current Rating (Amps) :
1 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
Shielding :
Shielded
Features :
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant :
10MHz
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Inductance :
27 µH
Ratings :
Datasheets
LK1608270K-T
LK1608270K-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TAIYO YUDEN stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD