LJT07RT-25-61PA
Mfr.Part #
LJT07RT-25-61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2014
Mount :
Jam Nut
Number of Positions :
61
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
16 Weeks
COPPER ALLOY
Datasheets
LJT07RT-25-61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT07RT-25-61PA Overview
LJT07RT-25-61PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT07RT-25-61PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT07RT-25-61PA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER