LJT00RE13-22P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT00RE13-22P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 22POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Depth :
28.57mm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Published :
Mount :
Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Number of Positions :
22
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
22
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Length :
30.81mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
LJT00RE13-22P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT00RE13-22P Overview
LJT00RE13-22P Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RE13-22P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RE13-22P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER