LJT07RT-25-19S-023
Mfr.Part #
LJT07RT-25-19S-023
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
19
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Bulkhead - Front Side Nut
Depth :
55.57mm
Contact Gender :
FEMALE
Length :
31.57mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Published :
2006
Termination :
Crimp
Body Plating :
Shell Size - Insert :
25-19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT07RT-25-19S-023 Overview
LJT07RT-25-19S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT07RT-25-19S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT07RT-25-19S-023 Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER