LJT07RT-25-19P
Mfr.Part #
LJT07RT-25-19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Solid
Datasheets
LJT07RT-25-19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT07RT-25-19PA Overview
LJT07RT-25-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT07RT-25-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT07RT-25-19PA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER