LJT07RE-25-19S
Mfr.Part #
LJT07RE-25-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Bulk
Mount :
Jam Nut
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-597261-121
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Radiation Hardening :
Number of Positions :
19
Bulkhead - Front Side Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
25-19
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
19
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Unshielded
Datasheets
LJT07RE-25-19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT07RE-25-19S Overview
LJT07RE-25-19S Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT07RE-25-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT07RE-25-19S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER