LJT07RE-19-53P-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT07RE-19-53P-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
22
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
53
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT07RE-19-53P-014 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series.It is equipped with 22 pins.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
LJT07RE-19-53P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT07RE-19-53P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT07RE-19-53P-014 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER