LJT06RT-25-61PC-023
Mfr.Part #
LJT06RT-25-61PC-023
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
61
Mount :
CABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Aviation, Marine, Military
Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Filter Feature :
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Length :
30.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Pbfree Code :
Color :
Silver
Published :
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock
LJT06RT-25-61PC-023 Overview
LJT06RT-25-61PC-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-25-61PC-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-25-61PC-023 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER