LJT06RT-25-61PB-014
Mfr.Part #
LJT06RT-25-61PB-014
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Positions :
61
Published :
Number of Pins :
20
Crimp
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
Aluminum Alloy
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
LJT06RT-25-61PB-014 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series product.You'll find 20 pins on the device.Its Coupling Nut feature makes it more powerful in a number of ways.Running in -65°C~175°C Operating Temperature.
LJT06RT-25-61PB-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-25-61PB-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-25-61PB-014 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER