LJT06RT-23-55SA-023
Mfr.Part #
LJT06RT-23-55SA-023
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
55
Published :
Number of Positions :
55
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Orientation :
A
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Environment Resistant
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT06RT-23-55SA-023 Overview
LJT06RT-23-55SA-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-23-55SA-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-23-55SA-023 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER