LJT06RT-23-55P-014
Mfr.Part #
LJT06RT-23-55P-014
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Published :
2006
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Total Number of Contacts :
55
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
23-55
Feature :
Coupling Nut
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Gold
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-23-55P-014 Overview
LJT06RT-23-55P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-23-55P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-23-55P-014 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER