LJT06RT-23-21PA
Mfr.Part #
LJT06RT-23-21PA
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
21
Pbfree Code :
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Total Number of Contacts :
21
Connector Type :
Plug, Male Pins
Radiation Hardening :
Mount :
CABLE
Published :
Length :
30.96mm
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
Filter Feature :
Gold
Gender :
Male
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Datasheets
LJT06RT-23-21PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT06RT-23-21PA Overview
LJT06RT-23-21PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-23-21PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-23-21PA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER