LJT06RT-23-14SA-023
Mfr.Part #
LJT06RT-23-14SA-023
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
14
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT06RT-23-14SA-023 Overview
LJT06RT-23-14SA-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-23-14SA-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-23-14SA-023 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER