LJT06RT-21-41PA-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RT-21-41PA-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
PL
Number of Ports :
1
Number of Contacts :
41
Product Diameter (mm) :
Shell Plating :
Cadmium over Nickel
Body Orientation :
Straight
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mating Style :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Less Contact :
yes
Shell Size / Insert Arrangement :
Polarization :
A
Product Length (mm) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
Pin
Wire Size (AWG) :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Contact Plating :
Gold
Number of Terminals :
41
Military Standard Series :
Series I
Termination Method :
Crimp
ECCN (US) :
EAR99
Mating Cycle (Cycles) :
500
Mounting :
Cable Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
Circular
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Aluminum
LJT06RT-21-41PA(014) L/C Overview
LJT06RT-21-41PA(014) L/C Features
LJT06RT-21-41PA(014) L/C Applications
There are a lot of Amphenol
LJT06RT-21-41PA(014) L/C Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER