LJT06RT-21-16S-023
Mfr.Part #
LJT06RT-21-16S-023
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
29
In Stock :
29
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
21-16
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2006
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-21-16S-023 Overview
LJT06RT-21-16S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-21-16S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-21-16S-023 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER