LJT06RT-21-11S-023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RT-21-11S-023
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
21-11
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-597261-121
Shell Material :
Aluminum Alloy
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-21-11S-023 Overview
LJT06RT-21-11S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-21-11S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-21-11S-023 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER