LJT06RT-17-26P-023
Mfr.Part #
LJT06RT-17-26P-023
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Color :
Silver
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
26
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
17-26
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2006
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
IEC Conformance :
Environment Resistant
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-17-26P-023 Overview
LJT06RT-17-26P-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-17-26P-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-17-26P-023 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER