LJT06RT-17-13SA-014
Mfr.Part #
LJT06RT-17-13SA-014
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
17-13
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT06RT-17-13SA-014 Overview
LJT06RT-17-13SA-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-17-13SA-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-17-13SA-014 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER