LJT06RT-17-13P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RT-17-13P-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 13POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
17-13
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Number of Pins :
13
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
13
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Published :
2013
Feature :
Coupling Nut, Ground
Contact Type :
Crimp
Datasheets
LJT06RT-17-13P-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Nickel 13 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, LJT
LJT06RT-17-13P-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Ground is maintained at all times.It has 13 pins.
LJT06RT-17-13P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-17-13P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-17-13P-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT