LJT06RT-15-19S-023
Mfr.Part #
LJT06RT-15-19S-023
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
157
In Stock :
157
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-597261-201
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-19
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-15-19S-023 Overview
LJT06RT-15-19S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-15-19S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-15-19S-023 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER