LJT06RT-15-19P-014
Mfr.Part #
LJT06RT-15-19P-014
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Shell Size - Insert :
15-19
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Published :
2006
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Empty Shell :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RT-15-19P-014 Overview
LJT06RT-15-19P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RT-15-19P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RT-15-19P-014 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER