LJT06RE15-18P-SR
Mfr.Part #
LJT06RE15-18P-SR
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
18
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Datasheets
LJT06RE15-18P-SR
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE15-18P-SR Overview
LJT06RE15-18P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE15-18P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE15-18P-SR Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER