LJT06RE-25-61P-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RE-25-61P-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Mount :
CABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
61
Total Number of Contacts :
61
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE-25-61P-014 Overview
LJT06RE-25-61P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-25-61P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-25-61P-014 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER