LJT06RE-25-29PB-014
Mfr.Part #
LJT06RE-25-29PB-014
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Total Number of Contacts :
29
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Number of Positions :
29
COPPER ALLOY
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
LJT06RE-25-29PB-014 Overview
LJT06RE-25-29PB-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-25-29PB-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-25-29PB-014 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER