LJT06RE-25-24P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RE-25-24P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
CABLE
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Length :
30.96mm
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACTS: 10-251415-165; 10-251415-12H
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
24
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
LJT06RE-25-24P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE-25-24P Overview
LJT06RE-25-24P Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-25-24P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-25-24P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER