LJT06RE-25-19P
Mfr.Part #
LJT06RE-25-19P
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-19
Published :
2006
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
19
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
Shielded
Mixed Contacts :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mount :
CABLE
Feature :
Coupling Nut
Bulk
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LJT06RE-25-19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE-25-19P-014 Overview
LJT06RE-25-19P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-25-19P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-25-19P-014 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER