LJT06RE-21-41P-SR
Mfr.Part #
LJT06RE-21-41P-SR
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
41
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Environment Resistant
Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut, Ground
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Male
Datasheets
LJT06RE-21-41P-SR
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, LJT
LJT06RE-21-41P-SR-LC Overview
LJT06RE-21-41P-SR-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-21-41P-SR-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-21-41P-SR-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER