LJT06RE-17-13P-023
Mfr.Part #
LJT06RE-17-13P-023
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Shell Size - Insert :
17-13
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
CABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Published :
2006
Number of Contacts :
13
Male
Contact Plating :
Bayonet Lock
Color :
Silver
Number of Positions :
13
Connector Type :
Plug, Male Pins
COPPER ALLOY
Body Plating :
Electroless Nickel
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE-17-13P-023 Overview
LJT06RE-17-13P-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-17-13P-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-17-13P-023 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER