LJT06RE-15-15S-424
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT06RE-15-15S-424
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Number of Contacts :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT06RE-15-15S-424 Overview
LJT06RE-15-15S-424 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT06RE-15-15S-424 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT06RE-15-15S-424 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER