LJT01RT17-13S-023
Mfr.Part #
LJT01RT17-13S-023
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
13
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Unshielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
LJT01RT17-13S-023
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT01RT17-13S-023 Overview
LJT01RT17-13S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT01RT17-13S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT01RT17-13S-023 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER