LJT01RT15-19P-LC
Mfr.Part #
LJT01RT15-19P-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Size - Insert :
Contact Type :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Published :
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
19
Datasheets
LJT01RT15-19P-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, LJT
LJT01RT15-19P-LC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 19 pin configuration is equipped with the device.
LJT01RT15-19P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT01RT15-19P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT01RT15-19P-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT