LJT01RE23-53P-014
Mfr.Part #
LJT01RE23-53P-014
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
53
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
20
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shielding :
Unshielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Factory Lead Time :
5 Weeks
Datasheets
LJT01RE23-53P-014
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT01RE23-53P-014 Overview
LJT01RE23-53P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT01RE23-53P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT01RE23-53P-014 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER