LJT01RE17-26S-424
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT01RE17-26S-424
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Cable Clamp
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
26
Color :
Silver
Number of Contacts :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Mount :
CABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
LJT01RE17-26S-424
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT01RE17-26S-424 Overview
LJT01RE17-26S-424 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT01RE17-26S-424 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT01RE17-26S-424 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER