LJT00RT-25-61SA
Mfr.Part #
LJT00RT-25-61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
61
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Pbfree Code :
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-61
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Published :
2014
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Wall
DIN Conformance :
Number of Positions :
61
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
Datasheets
LJT00RT-25-61SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT00RT-25-61SA Overview
LJT00RT-25-61SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RT-25-61SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RT-25-61SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER