LJT00RT-25-61P
Mfr.Part #
LJT00RT-25-61P
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
49
In Stock :
49
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Published :
2013
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
25-61
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
61
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
LJT00RT-25-61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT00RT-25-61P Overview
LJT00RT-25-61P Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RT-25-61P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RT-25-61P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER