LJT00RT-25-43P
Mfr.Part #
LJT00RT-25-43P
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Termination Method :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Mating Style :
Bayonet Lock
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Military Standard Series :
Series I
Number of Ports :
1
Gender :
RCP
Product Height (mm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mounting :
Wall Mount
Body Orientation :
Straight
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Product Length (mm) :
Contact Gender :
Pin
Product Depth (mm) :
Less Contact :
No
Shell Plating :
Cadmium over Nickel
Number of Terminals :
43
Number of Contacts :
43
Polarization :
N
Type :
Circular
Shell Size / Insert Arrangement :
Datasheets
LJT00RT-25-43P
Aluminum
LJT00RT-25-43P(014) Overview
LJT00RT-25-43P(014) Features
LJT00RT-25-43P(014) Applications
There are a lot of Amphenol
LJT00RT-25-43P(014) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER